18 kwietnia 2024

Jak działają panele słoneczne?

Konieczne jest zrozumienie, jak działają ogniwa słoneczne, aby zrozumieć, dlaczego mogą one odnieść sukces nawet w miesiącach zimowych i w deszczowe dni. Panele słoneczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które są specyficznymi komponentami, często zbudowanymi z krzemu i służącymi do wytwarzania energii elektrycznej.
W ogniwach fotowoltaicznych znajdują się elektrony, które nabierają energii po zetknięciu się z cząsteczkami światła zwanymi fotonami.
Wewnątrz ogniwa energia ta jest przekształcana w prąd elektryczny, który może być wykorzystany do wielu celów.

Jak dobrze działają panele słoneczne w niskich temperaturach?

Panele słoneczne https://suntrack.pl/ wykorzystują do wytwarzania energii elektrycznej światło słoneczne, a nie ciepło słoneczne. Ogniwa słoneczne, podobnie jak większość urządzeń elektrycznych, działają lepiej, gdy temperatura jest niższa. Może się to wydawać sprzeczne, ale nadmierne ciepło może zmniejszyć wydajność ogniw. Chłodny, słoneczny dzień wygeneruje więcej energii z ogniw słonecznych niż gorący, słoneczny dzień!

Wynika to z różnicy energii pomiędzy fotonami z promieniowania słonecznego a elektronami w ogniwie słonecznym, co powoduje, że ogniwo słoneczne wytwarza więcej energii.
Im większa różnica energii pomiędzy tymi dwoma grupami cząsteczek, tym większa ilość wytworzonej energii. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, różnica między nimi jest większa, co oznacza, że gdy ogniwo jest uderzane przez światło, generowana jest w nim większa ilość energii elektrycznej.

Czy panele słoneczne generują zieloną energię w zimie?

Panele słoneczne działają prawidłowo w miesiącach zimowych. Podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w tym okresie jest fakt, że w zimie jest mniej godzin słonecznych niż w lecie. Możesz być jednak pewien, że Twoja instalacja fotowoltaiczna nie przestanie działać, ponieważ jest ona zależna wyłącznie od światła. Pomimo tego, miesiące, które generują najwyższy uzysk energii to okres od marca do października, czyli miesiące niezimowe.