16 września 2024

Tamborek drewniany

Źródło: https://mimotek.pl/

Do czego służy tamborek drewniany i jaka jest jego budowa?

Tamborek drewniany spełnia kilka funkcji. Jest wykorzystywany w hafciarstwie i to właśnie tam osadzone jest jego główne zastosowanie. Podstawowym zadaniem narzędzia jest naciąganie materiału podczas haftu. Służy on do napięcia i trwałego zablokowania tkaniny na czas prac. Umożliwia to sprawne przeciąganie igły przez włókna materiału oraz dokładne wykonanie wzoru. Poza tym narzędzie chroni tkaninę przed zabrudzeniami, a także ewentualnymi zniszczeniami haftu. Co ciekawe, obręcz do haftowania znajduje jeszcze jedno zastosowanie. Przez wielu wykorzystywana jest jako ramka na wyszyty wzór. Po zakończeniu pracy obręcz można bowiem ustawić na półce lub zawiesić na ścianie.

Standardowa budowa narzędzia

Tradycyjna obręcz ma kształt okręgu lub owalu. W zależności od wybranego modelu jego średnica może sięgać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Narzędzie budują dwie obręcze, które umożliwiają prawidłowe ułożenie oraz zablokowanie tkaniny. Na obręczy zewnętrznej znajduje się specjalna śruba, ułatwiająca regulację zacisku. Wewnętrzna obręcz pełni rolę stelażu, na którym mocuje się tkaninę. Użycie narzędzia jest proste – poradzą sobie z tym nawet początkujące hafciarki.

Prawidłowe nałożenie materiału

Podczas wyboru obręczy ważne jest zwrócenie uwagi na jej wielkość. Średnicę narzędzia dobrze dostosować do wymiarów wyszywanego wzoru. Jak naciągnąć tkaninę na narzędzie? Należy zacząć od rozdzielenia obręczy. Następnie wybrany materiał trzeba położyć na mniejszą z obręczy. Kolejny krok to dociśniecie tkaniny za pomocą większej obręczy i jej odpowiednie napięcie. Jeśli materiał jest ułożony zgodnie z potrzebą hafciarki, wówczas należy dokręcić śrubę z zewnętrznej obręczy. W ten sposób tkanina zostanie zablokowana pomiędzy elementami i nie będzie przesuwać się w czasie haftowania.