Wady wzroku – rodzaje i leczenie

Wady wzroku to schorzenie, które dotyka osób w każdym wieku. W okularach chodzą już małe dzieci, a wraz z wiekiem odsetek okularników wzrasta. Zobaczmy, jakie wady wzroku występują najczęściej i w jaki sposób można je leczyć.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to wada wzroku związana z nieprawidłowym ogniskowaniem promieni świetlnych. U osoby zdrowej obraz ogniskowany jest na siatkówce, a u osoby cierpiącej na krótkowzroczność jest on ogniskowany przed nią. W związku z tym krótkowidz widzi dobrze na krótkie odległości, ale może mieć problem z odczytaniem numeru nadjeżdżającego autobusu czy znaków drogowych z dalszej odległości.

Przez lata jedynym sposobem na poprawę jakości widzenia było korygowanie tej wady z pomocą okularów lub szkieł kontaktowych. Dzięki rozwojowi technologii leczenie oczu osób krótkowzrocznych jest możliwe z pomocą laserowej korekcji wzroku. Wybór metody jest zależny od wielu różnych czynników, ale są metody pozwalające na leczenie krótkowzroczności nawet do -12 dioptrii.

Nadwzroczność

Drugą powszechną wadą wzroku jest nadwzroczność inaczej zwana dalekowzrocznością. Przyczyną tej wady również jest nieprawidłowe ogniskowanie obrazu na siatkówce, przy czym w tym przypadku obraz powstaje za nią. Chorzy na nadwzroczność mają problem z ostrym widzeniem na bliższe odległości, stąd często potrzebują okularów wyłącznie do czytania, bo wada nie przeszkadza im w normalnym funkcjonowaniu.

Podobnie jak w przypadku krótkowzroczności, leczenie oczu dalekowidzów przez lata opierało się na ich korekcji okularami lub szkłami kontaktowymi. W tej chwili z pomocą przychodzi laserowa korekcja wad wzroku, dzięki której można wyleczyć dalekowzroczność do +6 dioptrii. Wybór metody jest zależny od wielu czynników, ale za najlepszą metodę uznawana jest metoda FemtoLASIK vOptimum, która minimalizuje ryzyko powikłań śródoperacyjnych. Można nią leczyć wady do +2 dioptrii, a przy wyższych wadach polecana jest metoda FemtoLASIK vDesign.

Astygmatyzm

Wadą towarzyszącą powyższym dwóm wadom wzroku jest astygmatyzm. Jego przyczyną nie są problemy z ogniskowaniem obrazu, lecz jest on związany z nieprawidłowym kształtem rogówki. U osób zdrowych rogówka ma kształt kuli, a u osób cierpiących na astygmatyzm jest ona spłaszczona z jednej strony i ma ona kształt zbliżony do piłki do rugby.

Dzięki laserowej korekcji wzroku można usunąć astygmatyzm do 6 dioptrii i pozbyć się konieczności noszenia okularów i szkieł kontaktowych. Do jej usunięcia są wykorzystywane wspomniane wyżej metody głębokie, ale w określonych przypadkach można ją wyleczyć również metodami powierzchniowymi np. EBK. Są one wskazane m.in. w sytuacji, gdy pacjent wykonuje zawód związany z wysokim ryzykiem urazów oczu.