W jakich przypadkach konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego zęba?

Leczenie kanałowe zębów polega na pozbyciu się miazgi z kanału zęba, oczyszczeniu go i wypełnieniu specjalnymi materiałami. Często jest to jedyna możliwość uratowania zęba przed jego usunięciem (tzw. ekstrakcja). W jakich przypadkach stomatolog stwierdzi, że leczenie kanałowe zęba jest konieczne? Dowiedz się więcej, czy ból zęba, próchnica bądź zapalenie miazgi to wskazaniami do takich działań, czy może jednak wystarczy np. plomba.

Stomatolog: Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe? – martwica i zapalenie miazgi

Najczęściej leczenie kanałowe wykonywane jest w związku z ostrym bólem zęba, który zazwyczaj pojawia się nagle i może trwać nawet kilka godzin. Ból zęba może być związany z zapaleniem miazgi, które powstaje, gdy próchnica jest już zaawansowana. Jeśli pacjent nie wykryje w porę zmian próchniczych i nie wyleczy ich, gdy są niewielkie, to po zaatakowaniu zębiny, bakterie docierają do kolejnej części zęba. Miazga jest miejscem, w którym rozmnażają się bakterie, co prowadzi do stanu zapalnego. Z kolei zapalenie miazgi to stan, który zazwyczaj wywołuje ból, najczęściej nasilający się przy jedzeniu i piciu oraz zmianie pozycji. Warto jednak podkreślić, że zapalenie nie zawsze musi objawiać się bólem. Jeśli leczenie endodontyczne nie zostanie w porę rozpoczęte, może powstać martwica zęba. Gdy dopiero wtedy pacjent trafia do gabinetu, to stomatolog zazwyczaj stwierdza zaawansowaną próchnicę, która zdążyła już zniszczyć komorę, pojawiają się masy martwicze, a ząb traci naturalną barwę i staje się siny. W tym przypadku nie zawsze możliwe jest leczenie kanałowe zęba.

Kiedy jeszcze należy wykonać leczenie kanałowe? – reendo i zmiany okołowierzchołkowe

Dentysta może wykonać także reendo, czyli ponowne leczenie kanałowe zęba, które jest konieczne, gdy m.in. kanały korzeniowe zostały niewłaściwie wypełnione materiałem, pojawił się obrzęk lub przetoka ropna wokół zęba, pacjent zgłasza objawy bólowe, występują nieprzeleczone kanały dodatkowe itp. Ponadto, leczenie endodontyczne (wykonywane np. Centrum Medycznym Ultramedic w Bielsku-Białej) należy również wykonać, gdy widoczne są zmiany okołowierzchołkowe. Najczęściej związane jest to z zakażeniem bakteryjnym miazgi lub urazami mechanicznymi takimi jak złamanie korzenia zęba. Warto jednak podkreślić, że mogą się one pojawić również po leczeniu kanałowym, gdy doszło do uszkodzenia otworów korzeniowych. Najczęściej pojawia się wtedy ból zęba, którego nie da się uśmierzyć, jest nieprzerwany i silny oraz występują objawy towarzyszące takie jak obrzęk i stan podgorączkowy.