Na czym polega rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego?

Staw skroniowo-żuchwowy to jeden z najczęściej używanych stawów w ludzkim organizmie. Wykorzystujemy go, jedząc, pijąc, mówiąc, ziewając. Nic więc dziwnego, że aż 20–40% populacji boryka się z patologiami tego stawu. Najczęstszymi ich objawami są: trzaski, ograniczenie otwierania ust, bóle głowy.

Staw skroniowo-żuchwowy: leczenie czy rehabilitacja?

Patologie w stawie skroniowo-żuchwowym (SSŻ) są bardzo powszechnymi schorzeniami. Dotykają 40% populacji (niektórzy twierdzą, że nawet 60%). Bardzo często są pochodną nieleczonych wad zgryzu, braków zębowych, a także innych schorzeń, w tym bruksizmu.

Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego może odbywać się na wiele sposobów. Wybór metody jest uzależniony od przyczyny schorzenia. Czasami wystarczy tradycyjne leczenie stomatologiczne (np. usunięcie ósemek albo korekcja wysokości zęba/zębów), uzupełnienie braków zębowych (za pomocą implantów, koron i mostów protetycznych). Wielokrotnie potrzebne jest leczenie ortodontyczne, a także deprogramacja Koisa przydatna przy rekonstrukcji zgryzu. Bardzo ważnym elementem jest rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego z wykorzystaniem szyn oraz ćwiczeń relaksacyjnych mających wpływ na pracę narządu żucia. Część metod pozwala na natychmiastowe zmniejszenie lub wręcz eliminację bólu, niektóre wymagają czasu do osiągnięcia założonego efektu.

Skąd biorą się patologie w stawie skroniowo-żuchwowym?

Staw skroniowo-żuchwowego jest bardzo podatny na różnego rodzaju negatywne oddziaływania. Na wady w obrębie SSŻ wpływ mają m.in. zaciskanie zębów, wady w obrębie zgryzu, które nieleczone doprowadzają do obciążeń stawu skroniowo-żuchwowego. Paradoksalnie do tego typu problemów przyczynia się również nieprawidłowa postawa ciała. Nadmierne napięcie w narządzie żucia i w kręgosłupie może skutkować długotrwałymi problemami z SSŻ. Przyczyną problemów bywają także parafunkcje doprowadzające do ścierania zębów, które ostatecznie mogą powodować bardzo poważne uszkodzenia zgrywu, zniszczenia otaczającej ząb kości, a także dziąseł.

Objawy patologii stawu skroniowo-żuchwowego

Wiele osób cierpiących na schorzenia SSŻ zupełnie nie zdaje sobie z nich sprawy. Bardzo często patologie stawu skroniowo-żuchwowego objawiają się np. obolałymi mięśniami szczęki lub bólem głowy o poranku. Do podstawowych objawów należą natomiast trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym, tarcie w jego obrębie i oczywiście bolesność w różnych okolicach twarzy; nie musi być to jedynie bolesność w okolicach SSŻ. Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą objawiać się także bólami karku, mięśni odpowiedzialnych za zamykanie i otwieranie ust. Ból może pojawiać się podczas żucia twardych pokarmów. Do mniej oczywistych objawów zaliczyć trzeba dolegliwości bólowe w okolicy ucha oraz kąta wewnętrznego oka, a także łzawienie.