Jakie witaminy należy suplementować w ciąży?

Witaminy są bardzo ważne dla naszego zdrowia, a zwłaszcza gdy już stajemy się odpowiedzialni także za zdrowie maleństwa w brzuchu. Czasami jednak sama dieta nie wystarczy i należy się posiłkować suplementami, a wszystko z myślą o rozwijającym się nowym życiu.

Zostało nawet określone jakie składniki odżywcze są konieczne do suplementacji podczas ciąży. Chociaż niektórzy mogą to negować w prosty sposób, ponieważ dawniej nie przyjmowano żadnych tabletek i dzieci się rodziły itd. Jednak medycyna jest obecnie na tak zaawansowanym poziomie, że dlaczego nie skorzystać z tego. A przede wszystkim należy zapobiegać zamiast leczyć oraz chronić swoje zdrowie, a teraz także dziecka. Z pewnością suplementacja pomoże zapobiec problemom z rozwojem umysłowym, prawidłowym widzeniem czy wystąpieniu cukrzycy.

Na co zwrócić uwagę?

Chcąc przyjmować ciążowe suplementy należy zwrócić uwagę na podstawowe witaminy oraz jakie dawki się znajdują w preparacie. Warto wiedzieć na wypadek gdyby lekarz nie powiedział o tym jakie dokładnie ilości witamin należy przyjmować podczas ciąży.

Po pierwsze suplement najważniejszy i o którym chyba wiedzą wszyscy to kwas foliowy. Zaleca się go stosować już 12 tygodni przed zapłodnieniem oraz kontynuować przynajmniej do końca I trymestru. A nawet zaleca się suplementację kwasem foliowym przez całą ciążę, okres połogu i podczas karmienia piersią. Dzienna zalecana dawka to 400 µg.

Kolejny ważny składnik to DHA, który należy przyjmować najmniej od 20 tygodnia ciąży. W Polsce zaleca się dawkę 600 mg na dobę. Wpływa między innymi na lepszy rozwój mózgu dziecka czy budowę siatkówki oka.

Pierwiastek niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka to jod. Ponieważ odgrywa kluczową rolę w tworzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Zalecana dawka wynosi 150-200 µg na dobę przez całą ciążę oraz podczas karmienia piersią.

Przyjmowanie żelaza należy rozpocząć dopiero po zakończeniu 8 tygodnia ciąży. Zapobiega ono przede wszystkim anemii u przyszłej mamy oraz niedoborom tej witaminy u maluszka.

Artykuł opracowany został dzięki zaczerpnięciu informacji z https://kobiecechwile.pl/jak-wybrac-szpital-do-porodu/