Czy warto używać eko-kosmetyków ?

Od pewnego czasu zastanawiało mnie ile prawdy jest w tych wszystkich opiniach na temat tego rodzaju kosmetyków i czy czasem nie jest to jeden z kolejnych chwytów marketingowych by złapać dodatkowych klientów. Okazuje się, że nie. Za eko-kosmetykami przemawia bardzo duża liczba zalet. W szczególności pokochają je osoby, które na co dzień żyją w zgodzie z naturą oraz te z skłonnościami do różnych alergii. Ale po kolei. Dlaczego wybierać właśnie te produkty ?

Po pierwsze – ich skład. Nie powinniśmy znaleźć w nich żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, czy czysto chemicznego. Wyjątek stanowi jedynie lanolina oraz wosk pszczeli. Ważne jest, by na etykiecie kosmetyku, mimo że czasami pisze na nim Eco, Bio lub Organic sprawdzić, czy rzeczywiście ich baza zawiera same naturalne składniki pochodzenia roślinnego oraz mineralnego. Ważne jest by zwrócić uwagę na oleje roślinne, proteiny roślinne, olejki eteryczne, ekstrakty roślinne, masła roślinne, wodno-alkoholowe esencje roślinne oraz naturalne antyoksydanty, z których powinny się one składać.

Po drugie – zmniejszasz ryzyko alergii i podrażnień skóry. Nieprawdą jest, że w ogóle nie wywołują one żadnych tego typu rzeczy, gdyż wiadomo, że każdy człowiek ma inne potrzeby i różnie może zareagować. Nie zmienia to jednak faktu, że w wypadku eko-kosmetyków to niebezpieczeństwo jest znacznie mniejsze niż w wypadku tych o chemicznym składzie.

Po trzecie – uniwersalność. W wypadku tego typu kosmetyków sprawa wygląda bardzo prosto. Zwykle nie są one podzielone na te przeznaczone dla dzieci, mężczyzn czy kobiet. Może je więc stosować cała Twoja rodzina. Ich uniwersalność kryje się również za tym, że często jeden produkt może zastępować kilka i być stosowany do pielęgnacji zarówno skóry twarzy, ciała jak i włosów.

Po czwarte – kupując eko-kosmetyki wspierasz środowisko oraz ochronę zwierząt. Myślę, że dla wielu osób jest to jeden z ważniejszych aspektów, gdyż wielu z Nas ma na sercu dobro środowiska. Przecież to w jaki sposób żyjemy wpływa również na naturalne otoczenie, którego jesteśmy integralną częścią. Osobiście uważam, że jeśli w ten prosty sposób mogę chronić naturę, to po prostu to robię.

Po piąte – przystępna cena. Kiedy po raz pierwszy kosmetyki naturalne trafiły na rynek kosmetyczny wywołały ogromną popularność, jednak nie każdego było na nie stać, gdyż ich ceny były dość wysokie. Dziś jednak możemy w atrakcyjnej cenie zakupić bardzo dobrej jakości ekologiczne kosmetyki. Więc teraz zadaj sobie pytanie – czy wolisz praktycznie za te same pieniądze kupić naszpikowany chemią kosmetyk, czy może jednak nie?

Myślę, że wszystkie powyższe zalety zdecydowanie przemawiają za tym, że jednak warto używać eko-kosmetyków, a już na pewno należy tę sprawę przemyśleć. I liczę na to, że dokonasz właściwego wyboru 😉